História

Začiatky

        Futbalové začiatky v Brestovanoch sa datujú do roku 1919, kedy na veľkobrestoviansku pažiť prišiel pluk českého vojska. Medzi týmito vojakmi boli aj futbalisti z väčších českých miest už s určitými skúsenosťami a pravidlami. Vojaci hrali futbal takmer tak, ako dnes, až na to, že po troch rohoch kopali jedenástku. Vojsko malo aj svoje publikum. Brestovianski mladí chlapci okolo 8 až 12 rokov sa chodili každý deň pozerať na vojakov a dokonale odpozerali futbalovú hru. Po odchode vojska už hrali sami, ale nie s ozajstnou koženou loptou, ale pančuchou naplnenou slamou alebo senom.

        Neskôr už 10 až 16 roční chlapci hrávali medzi sebou zápasy na novej futbalovej ploche pred železnicou napravo od železničnej stanice. V tých časoch mali chlapci len tie dresy, čo si kúpili za svoje peniaze. Priateľské stretnutia bývali len s najbližšími obcami, kde sa už futbal hral.

        Prvý zaznamenaný zápas bol v Brestovanoch v roku 1923 so Sláviou Zeleneč, ktorý Brestovany prehrali v pomere 3:4. Hlavný organizátori vtedy boli Ján Hrušovský a Ludvík Jablonický. O pravidelných tréningoch nebolo ani chýru, žiadne záväzné listiny na vyjednávanie zápasov neexistovali, zápas sa dojednal na čestné slovo.

 

Založenie klubu

        Až neskoršie, po oficiálnom založení klubu ŠK Brestovany v roku 1929 sa pri vyjednávaní zápasov začali vymieňať zmluvy, resp. záväzné listiny. V tomto roku sa vrátili z vojenskej služby niektorí mladí chlapci, ktorí pred vojnou a na vojne hrávali futbal, hra sa im zapáčila a tak sa rozhodli, že založia klub. V hostinci "U Jakoša" sa schádzali títo zakladatelia: Ján Hrušovský, Michal Tóth, Ján Jablonický, Anton Jablonický a ďalší a spoločne prediskutovávali problémy s hostinským Jakošom a signalistom stanice Kubíčkom. Prvým neoficiálnym trénerom sa stal Ján Hrušovský a Kubíček bol zase poverený získať kompletnú výstroj. Hostinský Jakoš uvoľnil svoju pivnicu na obliekáreň. Skupina hráčov tvorila veľmi dobrý kolektív do roku 1936. Potom sa rozpadla.

        Ďalšia generácia obnovila futbal o dva roky neskôr , teda v roku 1938. Boli to chlapci narodení v rokoch 1918 až 1922. Hlavným organizátorom tejto skupiny bol Ferdinand Žille, ktorý určoval zostavy, bol tréner a zjednával zápasy. Vtedy ešte neboli žiadne organizované súťaže, kto si koho zjednal, s tým hral. Vedúci a pokladník bol Jožko Nižnanský z Lovčíc a v roku 1939 sa predsedom klubu stal Mikuláš Drgoň. Registrácia hráčov vtedy ešte nebola a tak lanárenie dobrých hráčov sa veselo uplatňovalo. Aj v našom mužstve hrávali často cudzí hráči, ktorým sa platilo, len aby sa udržala výška výkonnosti Brestovian. Futbalová činnosť druhej generácie bola prerušená druhou svetovou vojnou a tak posledný zápas na prvom ihrisku sa odohral v roku 1942. Potom nastalo delenie ihriska na stavebné pozemky.

 

Po vojne

        Prvý zápas po vojne bol až v roku 1946 s Modrankou B, ktorý sme prehrali 3:4. Pozemok dnešného ihriska však patril grófom. Viaceré prosebné návštevy našich futbalistov a intervencie pani Honzovej boli úspešné a tak sme teda pozemok na ihrisko dostali. Na tomto ihrisku znova hrali niektorí hráči, ktorí hrávali ešte pred vojnou a zdraví sa vrátili z vojny. Pribudli už ale aj mladí hráči, ktorí za vojnovej prestávky dorástli na schopných, silných mládencov.

        V roku 1948 nastala povinná registrácia. Utvorili sa aj futbalové súťaže. Brestovany boli zaradené do súťaže "Považská oblasť". Mali sme vzdialených a silných súperov, chodili sme do Nového Mesta nad Váhom, Bošáce, Beckova, Moravian, Banky atď. Aj keď sme sa výkonnosťou nemohli rovnať niektorým mužstvám, predsa sme vyhrali dva ročníky za sebou. Získali sme veľa kontumačných víťazstiev, pretože mnohé kluby nemali v poriadku registráciu. Za prvé miesto v tejto súťaži sme dostali jednorázovú odmenu 5000 Kčs.